Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zaloguj się przy pomocy Google Zaloguj się przy pomocy OpenID

Poll

No poll attached to this discussion.

Archiwa Forum Dudziarskiego

Archiwum 2002-2004

Archiwum 2005-2008

Kozioł i Dudy na Wszystkich Mazurkach Świata

 • Paweł Iwaszkiewicz na Koźle (9 maja) i Rafael Daun na niemieckich dudach (10 maja):


  Program festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata 2012"

  http://www.festivalmazurki.pl/festiwal-2012

  7 - 13 maja 2012

  KONCERTY FESTIWALOWE (bilety do nabycia: www.ebilet.pl, Skwer - Krakowskie Przedmieście 60a i przed koncertami. Ceny biletów na dole strony)

  Poniedziałek, 7 maja
  Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, Al. Niepodległości 77/85, godz. 19.00

  Koncert ?Mazurki? - premiera solowej płyty Artura Dutkiewicza, pt. ?Mazurki?

  ? Artur Dutkiewicz (fortepian) i gościnnie - Janusz Prusinowski Trio.

  "Mazurki" to cykl autorskich kompozycji Artura Dutkiewicza - jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych - w których polska muzyka ludowa, muzyka klasyczna i transowa improwizacja jazzowa łączą się w jedną oryginalną całość. Mazurki, oparte na rytmach ludowych, grane są w motoryczny, jazzowy sposób co w połączeniu z improwizacją jest zabiegiem prekursorskim we współczesnej polskiej muzyce fortepianowej.

  Wtorek, 8 maja
  MCKiS, ul. Elektoralna 12, godz. 18.30

  Otwarcie wystawy ?Zapomniane Skarby Kultury - ubiór i krajobraz kulturowy Polski i Ukrainy Zachodniej początku XiX wieku, w ikonografii Jerzego Głogowskiego i Kajetana Wawrzyńca Kielisińskiego". Własność Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, opracowanie merytoryczne dr. Aleksander Błachowski.

  MCKiS, ul. Elektoralna 12, godz. 19.00

  Koncert ?Stara Tradycja?

  ? koncert laureatów konkursu ?Stara Tradycja?
  ? Kapela z Woli Załężnej (opoczyńskie): Stanisław Ksyta (skrzypce), Julian Jarząb (harmonia) i Marian Pabianek (bęben)

  W klubie festiwalowym (MCKiS) - m. in. Reine Steen (Szwecja), Maarja Nuut (Estonia), kapela Zdrowie Pięknych Pań

  Środa, 9 maja
  Dom Polonii, ul. Krakowskie Przedmieście 64, godz. 19

  Koncert ?Między transem a melancholią?

  I część:
  ? Polskie tańce ze środkowoeuropejskich kodeksów i tabulatur XVIII w. (wykonanie premierowe)

  Projekt prezentuje polski idiom muzyczny obecny w praktyce muzycznej Europy Środkowej XVII i XVIII wieku -- jego przykłady i ślady w zabytkach muzycznych, jak Kodeks Połocki, siedmiogrodzki Codex Kajoni, Pestrý sborník z Lewoczy czy górnowęgierski Codex Vietoris. Zachowany w nich utwory są przykładem popularności muzyki polskiej (zarówno dworskiej, jak i ludowej) w innych krajach i kulturach (Siedmiogród, Ruś, Górne Węgry/Słowacja), jak również modo polonico - specyficznego trójdzielnego typu rytmizowania melodii.

  Wykonawcy:
  Andrea Navratil - śpiew, gordon
  László Demeter - koboz
  Tamás Gombai - skrzypce
  Paweł Iwaszkiewicz - flety, kozioł polski, szałamaje
  Mirosław Feldgebel ? regał
  Maciej Kaziński - violone, kozioł polski

  II część:
  ? Utwory kompozytorów współczesnych skomponowane specjalnie na Festiwal w ich premierowych wykonaniach. Będą to kompozycje: Aleksandra Kościowa, Jarosława Siwińskiego i Ignacego Zalewskiego.

  Wykonawcy:
  Przemysław Fiugajski - Dyrygent
  Mateusz Szemraj - Cymbały
  Maciej Cierliński - Lira Korbowa
  Dagna Sadkowska - Skrzypce
  Anna Kalska - Klarnet
  Piotr Maślanka - Perkusja
  Sebastian Wypych - Kontrabas

  W Klubie Festiwalowym (Skwer) - Kapela z Futomy (Rzeszowszczyzna)

  Czwartek, 10 maja
  Skwer, Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, godz. 19.00

  Koncert ?Za morzami, za lasami?

  ? The Mazouk Bayou Duo (USA), grający mazurki z Luizjany, znane z tradycji cajun.
  ? Thomas and Rafael Daun (Niemcy), harfa i dudy - mazurki, warschauer'y i inna muzyka niemiecka, pobrzmiewająca echami tańców polskich.
  ? Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli (Lubelskie)

  ? Reine Steen z zespołem Fedefolk (Szwecja)

  Piątek, 11 maja
  Teatr Wielki, Sale Redutowe, godz. 20.00

  Koncert ?KUJAWY?

  ? Tomasz Stańko ? trąbka
  ? Janusz Olejniczak ? fortepian
  ? Tadeusz Kubiak ? skrzypce wiejskie
  ? Janusz Prusinowski Trio
  ? Projekt rekonstrukcyjny pt. ?Muzyka Kujaw? - Ewa Grochowska i Justyna Piernik z zespołem oraz Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej

  Kujawy to przykład regionu, który odcisnął głębokie piętno na muzyce polskiej (i nie tylko), ale w którym wiejskich muzykantów kultywujących dawny, tradycyjny styl, praktycznie już nie ma. Miłośnicy muzyki kujawskiej mają do dyspozycji właściwie tylko nagrania archiwalne i zapisy nutowe wraz z komentarzami. Tym niemniej, możliwe jest powołanie do życia pieśni i melodii, które brzmiały w ojczyźnie matki Chopina. Możliwe też jest zapytanie o dalszy żywot tej muzyki - z pomocą swobodnej improwizacji świetnego muzyka jazzowego oraz poprzez wsłuchanie się w fortepianowe mazurki zarówno Fryderyka Chopina, jak i dopiero odkrywanego Romana Maciejewskiego, grane przez Janusza Olejniczaka.

  Sobota, 12 maja

  Skwer Hoovera, przed Filią Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny,

  TARGOWISKO INSTRUMENTÓW godz. 10.00 - 18.00

  W Polsce i w Europie działa grupa osób produkujących i reperujących instrumenty charakterystyczne dla polskiej i szeroko pojętej mazurkowej? tradycji. Zapraszamy twórców instrumentów na ?Targowisko Instrumentów?, by: 1. umożliwić młodym adeptom rozpoczęcie przygody z oryginalną barwą i techniką wykonawczą, 2. zaprezentować szerokiej publiczności dzieła ginącej sztuki; 3. zmotywować producentów do kontynuowania i poszerzania swej oferty. Pozostawiamy wystawcom swobodę w doborze przywożonych instrumentów, jednak staramy się, aby na "Targowisku" pojawiały się instrumenty unikalne, zagrożone zapomnieniem - cymbały, dudy, suka biłgorajska, bębenek, baraban, harmonia i wiele innych. "Targowisku" towarzyszyć będą koncerty-prezentacje (producenci sami najczęściej są muzykantami).

  WARSZTATY TAŃCA godz. 14.00 - 16.00 (po pół godziny każdy)

  KINO MAZURKOWE od godz. 12.00 w Skwerze, na dole.

  Filmy etnograficzno-muzyczne i spotkania z ich twórcami.

  ?Film Jagny Knittel pt. ?Takich pieśni sobie szukam? , o śpiewakach starej daty z Polesia ukraińskiego i ich pieśniach (godz. 12.00)
  ?film Andrzeja Bieńkowskiego i Moniki Menciny pt. ?Muzykanci Gace?, opowiadający o początkach kariery muzycznej Jana i Piotra Gacy, oparty o nagrania Andrzeja i Małgorzaty Bieńkowskich z lat 1985-2012 (godz. 14.00)
  ?Film Witka Brody pt. ?Skrzypkowie rzeszowscy- dokument subiektywny 2008-2012?, a w nim portrety muzykantów, oberki, wolne, dobranocki, tramelki, polki, kapela kościelna i inne (godz. 16.00)

  NOC TAŃCA godz.od godz.18.00 do rana

  Do tańca zagrają: kapela Jana Gacy (RADOMSKIE), Andrzej Staśkiewicz z kapelą (KURPIE), kapela Aleksandra Krupy (RADOMSKIE), kapela Wałasi ? Zbigniewa Wałacha (BESKID ŻYWIECKI), Wiesława Gromadzka (RADOMSKIE), Stefan Nowaczek (POWIŚLE MACIEJOWICKIE), Edward Markocki (RZESZOWSKIE), kapela Tomka Kicińskiego (WIELKOPOLSKA), Władysław Wojtyna z wnuczką (RZESZOWSKIE), Witek Broda i Jan Marzec (RZESZOWSKIE), Stanisław Lewandowski i Piotr Sikora (RADOMSKIE), Artur Witczak (WIELKOPOLSKA), śpiewaczki z Gałek Rusinowskich (RADOMSKIE), a także: Mazouk Bayou Duo (USA), Reine Steen z zespołem Fedefolk (SZWECJA), Astrid Selling Sjoberg i Kristin Borgehold (SZWECJA), Maarja Nuut, Leanne Barbo (ESTONIA), Kapela Braci Zawiejoków, Janusz Prusinowski Trio oraz wielu, wielu innych...

  Niedziela 13 maja

  Fundacja Sto Pociech, ul. Freta
  MAŁE MAZURKI ? zabawy dla dzieci i wystawa haftów

  Bilety: poniedziałek 15 zł, wtorek 10 zł, środa 20/15 zł, czwartek 20/15 zł, piątek 50/30 zł, niedziela:
  dziecko + rodzic 20 zł, rodzeństwo + rodzic 30 zł. Warsztaty, klub festiwalowy, Noc Tańca - wstęp wolny.

  Do nabycia: www.ebilet.pl, Skwer- Krakowskie Przedmieście 60a, przed koncertami

  Poza koncertami:

  KLUB FESTIWALOWY - codziennie po koncercie festiwalowym w miejscu koncertu.
  To miejsce spotkań, tańca, zabawy i improwizacji. Dla muzyków jazzowych, którzy będą tu mieli możliwość wspólnego grania z wiejskimi muzykantami, dla młodych zespołów grających do tańca muzykę wyuczoną od mistrzów wiejskich. Dla wszystkich zespołów polskich i zagranicznych to okazja do grania i improwizacji w luźniejszej, ?klubowej? atmosferze. Dzięki spotkaniom w Klubie Festiwalowym wytwarza się społeczność ponad podziałami na środowiska muzyczne. Do Klubu Festiwalowego chcemy specjalnie zaprosić dwa zespoły polskie jazzowe, czerpiące z muzyki tradycyjnej. Do tej pory grali u nas: Michał Urbaniak, Artur Dutkiewicz, Grzech Piotrowski, Jacek Mielcarek, Marcin Pospieszalski, Mateusz Smoczyński - liczymy na ich zainteresowanie, prowadzimy też rozmowy z innymi znakomitymi muzykami i młodymi talentami.

  WARSZTATY INSTRUMENTALNE i WOKALNE: stale rozwijamy wątek przekazu tradycji, aby maksymalnie wykorzystać polski skarb, czyli możliwość nauki od wiejskich mistrzów. Podtrzymujemy inicjatywę osób uczących się grać przez systematyczne organizowanie warsztatów, również poza festiwalem. Dzięki czemu mamy już stałą grupę adeptów, a grono ich stale rośnie. Warsztaty skrzypcowe i bębnowe prowadzone przez wiejskich muzykantów poszerzymy o mistrzów z kolejnych regionów (Stefan Nowaczek - skrzypce). Warsztaty gry na harmonii pedałowej poprowadzi Wiesława Gromadzka. Warsztaty wokalne poszerzymy o kurpiowski śpiew męski (Adam Strug), a śpiew żeński poprowadzi pani Maria Bienias, a także tradycyjnie śpiewaczki z Gałek Rusinowskich (radomskie).
  Warsztaty odbywają się codziennie, od wtorku do piątku - tutaj szczegółowy program.

  WARSZTATY TAŃCA: z pomocą warsztatów ? przede wszystkim tańców polskich (oberka, mazurka, kujawiaka, chodzonego, wiwata, polki), ale również amerykańskich (cajun), niemieckich i skandynawskich - chcemy upowszechniać taniec jako narzędzie uczestniczenia w muzyce. Taniec łączy pokolenia, uwalnia emocje, leczy i daje energię szczególnie taki, którego kroki i zasady kształtowały się przez długie lata. Warsztaty przy żywej muzyce prowadzić będą doświadczeni tancerze (m. in. Piotr Zgorzelski, Grzegorz Ajdacki).
This discussion has been closed.
Wszystkie dyskusje