Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zaloguj się przy pomocy Google Zaloguj się przy pomocy OpenID

Poll

No poll attached to this discussion.

In this Discussion

Archiwa Forum Dudziarskiego

Archiwum 2002-2004

Archiwum 2005-2008

Przyciszanie dud

• Witam,
    Mam na imię Adam i od niedawna czytam to forum ponieważ chciałem zacząć grać na dudach zastanawiam się tylko czy możliwe jest ich ściszenie, czy to się reguluje za pomocą ciśnienia w worku ? Jestem ciekaw czy to w ogóle możliwe konkretniej chodzi mi o Marktsackpfeife. Jeżeli był taki temat to przepraszam ale szukałem i nic nie znalazłem.
    Pozdrawiam
    Adam
  • Cześć Adam,
    Moim zdaniem ściszenie dud jest niemożliwe.
    Nie da się regulować głośności ciśnieniem w worku, dudy albo grają z pełną głośnością, albo nie grają.
    Natomiast są dudy cichsze i głośniejsze.
    Najgłośniejszą są chyba GHB.
    Średnia głośność to Gaita czy Schäferpfeife
    Z cichszych dud masz z wysp brytyjskich: scottish smallpipes, uilleann pipes, northumbrian pipes,
    z kontynentu: Hümmelchen, musette

pozdrawiam,
    Snori
  • Szczerze mówiąc, nie widzę sensu w takim przyciszaniu. Marktsackpfeife z założenia MAJĄ grać głośno, i to bardzo :)
    Zakładam, że chciałbyś je przyciszyć, żeby móc ćwiczyć np. w bloku. W takiej sytuacji masz dwa wyjścia:
    1.Dogadujesz się z jakimś zespołem, który ma/wynajmuje salę prób. Takie rozwiązanie będzie kosztowało parę zł miesięcznie, ale możesz grać bez obawy, że cię eksmitują ;)

2.Kupujesz practice chanter z palcowaniem średniowiecznym, albo takie coś: http://www.bagpipe.de/wee_pipe_in_a_mit_mittelalter_griffweise,pid,429,kd.html , co nie jest tanim rozwiązaniem, zakładając, że oprócz ćwiczebnego, chcesz mieć od razu "normalny" set.