Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zaloguj się przy pomocy Google Zaloguj się przy pomocy OpenID

Poll

No poll attached to this discussion.

Archiwa Forum Dudziarskiego

Archiwum 2002-2004

Archiwum 2005-2008

FAQ - Najczęstsze pytania i odpowiedz

 • Jakie są rodzaje dud?

  Większość regionów europejskich posiada swoje rodzaje dud. W samej tylko Polsce występuje 8 odmian tego instrumentu. Wiele informacji na ten temat znajdziesz w dziale "Dudy w Europie" na stronie http://www.dudziarz.art.pl


  Jakie dudy mam kupić?

  Najpierw musisz zastanowić się jaką chcesz grać muzykę. Istnieje bardzo wiele odmian dud z różnych krajów. Różne instrumenty grają w różnych skalach, mają różne palcowanie i różne techniki gry. Bardzo istotną kwestią w muzyce dudziarskiej są ozdobniki wynikające po części z palcowania. Na hiszpańskiej Gaita nigdy nie uda ci się zagrać ornamentów typowych dla dudziarskiej muzyki szkockiej. Najlepiej wybrać dudy pochodzące z regionu, którego muzyka cię interesuje.


  Czy trudno jest nauczyć się grać na dudach?

  Dudy są bardzo specyficznym instrumentem wymagającym dobrej koordynacji oddechu, pracy łokcia i palców a także pewnego przygotowania kondycyjnego.
  Niektóre rodzaje dud są dosyć łatwe do opanowania, niektóre trudniejsze. Do dosyć łatwych instrumentów należy np. gaita galega, która ma otwarte palcowanie zbliżone do tin whistle. Trudniejsze są Wielkie Dudy Szkockie, które oprócz tego, że wymagają od grającego wysokiej kondycji mają także specyficzne półotwarte palcowanie. Najtrudniejsze zaś do nauki są bez wątpienia nadmuchiwane miechem irlandzkie Uilleann Pipes, które w zamian dają ogromne możliwości: gra w dwóch oktawach możliwa dzięki przedęciu czy możliwość grania akordów dzięki klapom na burdonach.


  Czy jestem za stary aby się zacząć uczyć?

  Nie.


  Co to są Pakistany ?

  To dudy typu Great Highland Bagpipes wytwarzane w dawnej kolonii brytyjskiej - Pakistanie.
  Zazwyczaj młodzi dudziarze marzący o własnym instrumencie są kuszeni niezwykle niską ceną dud tam wytwarzanych (ceny zaczynają się od 50 USD). Niestety tamtejsze wyroby charakteryzują się wyjątkowo niską jakością i trzeba mieć świadomość, że jest bardzo duża szansa trafienia na instrument, z którego nigdy nie wydobędzie się żadnego dźwięku.
  Jeśli marzysz o dudach szkockich to znacznie lepiej jest oszczędzać nawet rok czy dwa i kupić dudy uznanej marki dającej gwarancję brzmienia. W międzyczasie można kupić sobie Practise Chanter lub Practise Set i ćwiczyć palcowanie.


  Co to są Kitchen Pipes ?

  Są to "dudy" (tylko do ćwiczeń nie do typowej gry) ,które są odpowiednikiem practice pipes z tą różnicą ,że dodano do nich dwie rury burdonowe.Podsumowując długa przebierka od tzw. long practice chantera ,sztuczny worek, dymka, rury burdonowe.Podkreślam jest to instrument tylko do ćwiczeń.


  Co to jest Practice Chanter?

  Rozpoczynając naukę gry na dudach szkockich (pierwsze kilka miesięcy) nie jesteś zmuszony do inwestowania od razu 2-3 tysięcy złotych w instrument.

  Pierwsze kroki stawiasz na tzw. pracice chanter, czyli przebierce do ćwiczeń. To znacznie cichsza (pozwala ćwiczyć w mieszkaniu bez ryzyka narażenia się na eksmisję) i zadymana bezpośrednio ustnie (bez worka) wersja piszczałki melodycznej z dud, na której ćwiczysz palcowanie, podstawowe ozdobniki, ale i do końca swej dudziarskiej kariery wykonujesz codzienne ćwiczenia i uczysz się nowych melodii, zanim zaczniesz je grać na dudach.

  Inwestycja jest niewielka (np. Bagpipes Galore z Edynburga sprzedaje przyzwoite practisy za ok 120 zł), a służy do końca życia.

  Wersją rozwojową practice chantera jest tzw. goose - practice wyposażony w worek, oraz practice set - jak wyżej, dodano tu jednak dwa proste i ciche burdony.


  Gdzie mogę kupić dudy?

  Dudy Polskie
  Listę wytwórców Polskich dud wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz na stronie:
  [[Wytwórcy]]

  Dudy Szkockie
  Niestety w Polsce kupić jest je bardzo trudno. W chwili obecnej żaden z dystrybutorów instrumentów muzycznych nie sprowadza do Polski dud ze Szkocji. Od czasu do czasu dudy pojawiają się na Allegro, najczęściej są to Pakistany ale też zdarzają się dobrej klasy instrumenty. Jeśli więc chcesz kupić grający instrument musisz złożyć zamówienie wysyłkowe.

  Warto śledzić e-bay, dobry set można upolować za 300-400 funtów, choć warto skonsultować się z kimś znającym rynek (Forum?) co do autentyczności oferowanego instrumentu (mnóóóóstwo pakistanów!!!!)

  Rzetelni dostawcy:
  Przed zakupem zapytajcie o cenę wysyłki i ewentualne cło - może to znacznie zmienić ostateczny koszt zakupu.

  * [http://www.thepipingcentre.co.uk National Piping Centre] z Glasgow, bardzo duży wybór dud, akcesoriów i muzyki. Plusem jest lokalizacja w EU (brak cła!)
  * [http://www.celtworks.com Celtworks z Kanady] Dostawca sprawdzony, choć firma ostatnio zmieniła właściciela (?)
  * [http://www.bagpipe.co.uk Bagpipes Galore] z Edynburga, znów bez zarzutów co do solidności, szybko i bez cła, choć ceny (poza bezkonkurencyjnymi practice chanterami) mało konkurencyjne.
  * [http://www.kinnairdbagpipes.com Kinnaird Bagpipes & Reeds] - znów Kanada, dobre ceny i duzy wybór akcesoriów.


  Ile kosztują dudy?

  * DUDY SZKOCKIE (GHB): ceny instrumentu (nie mylić z pakistańskimi dekoracjami na ścianę) rozpoczynają się od 400 funtów (ok.2-2,5 tyś. zł.)

  * DUDY GALICYJSKIE (Gaita Gallega): cena podstawowego instrumentu w sklepie muzycznym w Santiago de Compostela wynosi 300 EUR (1 200 zł.) Jeden burdon oraz przebierka z jesionu, czarne drewniane pierścienie, worek z goretexu. Ceny u wytwórców trochę wyższe, ale jest możliwość dowolnej rozbudowy.

  * UILLEANN PIPES ceny w zależności od makera (jak wszędzie)
  ** Practise Set - od 700 do 1200$ chyba ze ktos chce chanter z klapami to trzeba dorzucic po ok 180$ za kazda z klap. Z reguły są cztery.
  ** Half Set - jak wyżej tylko dochodzą drony. Ceny od ok 1800$ do 3000$
  ** Full set - dochodzą regulatory czyli klawisze do grania akordów. No niestety nie na naszą kieszeń. Ponad 3500$. Najdroższe jakie widziałem kosztowały 12500$, ale gość który je wytwarzał gdzieś się zapodział w necie i został straszliwie sklęty na [http://chiffboard.mati.ca/viewforum.php?f=6 forum uilleanowców].
  * Scottish smalpipes - set z delrinu (rodzaj plastiku) ok 700 dolarów kanadyjskich
  Set z blackwood lub innego "szlachetnego" drewna ok 500 funtów w zależności od wytwórcy, jadnak jest dużo taniej i bardziej opłacalnie kupić używany set z delrinu za ok 450 - 550 US $


  Gdzie można się nauczyć grać na dudach?

  Dudy Szkockie
  * Gdańsk: Gdańsk Pipe Band

  * Częstochowa: Częstochowa Pipes & Drums
  Częstochowa Pipes & Drums dwa razy do roku ogłasza nabór do szkółki dudziarskiej i bębniarskiej :jesienny i wiosenny. Tylko dwa, ponieważ unikają w ten sposób uczenia grupy ludzi o różnych poziomach. Nabór wiosenny jest po feriach zimowych, jesienny w pierwsze dwa tygodnie września.
  Obecnie w szkółce kilkanascie osób uczy się gry na dudach, na werblach i bębnach tenorowych.

  * [http://www.teachyourselfbagpipes.co.uk Internetowa Szkoła Gry na Dudach Szkockich] Lindsay'a Davidsona

  Dudy Polskie
  *Dudy Wielkopolskie: Poznań CK ZAMEK; Leszno DK; Połajewo DK; Stęszew DK; Kościan DK
  Kozioł: Zbąszyń, Dąbrówka Wlkp; Zbąszynek.
  Zaś dzudziarze żywiecccy mogą zgłębiać tajniki kunsztu dudziarskiego również w klasie instrumentów ludowych Szkoly Muzycznej (chyba, bo nie wiem na 100%) w Żywcu (mowil o niej Przemek Ficek, dudziarz z rejonu Zywca.


  Gdzie znajdę muzykę na dudy? Co kupić?

  Część z poniższych pozycji dostępna jest a polskich sklepach zwykle pod hasłem "Muzyka etniczna/folkowa", część tylko za granicą, lub przez sklepy internetowe.

  Dudy szkockie (GHB):

  Pipe Bands:
  * Shotts and Dykeheads
  * 78th Fraser Highlanders np."Life in Ireland"

  Soliści:
  * Battlefield Band np."Home Ground"
  * Deaf Shepard

  Border Pipes:
  * Old Blind Dogs "Five", "World's Room" i późniejsze płyty

  Scottish Small Pipes:
  * Mike MacNintch "Chanter's Song"

  Northumbrian Small Pipes:
  * Kathryn Tickell, wszystkie płyty

  Uilleann Pipes
  *Paddy Keenan, wszystkie płyty

  Gaita Asturiana
  *Llan de Cubel, wszystkie płyty

  Dudy Niemieckie (Die Sackpfeife)
  * Corvus Corax


  Nie mogę znaleźć informacji o...
  Zapytaj na Forum Dudziarskim!
  * http://www.dudziarz.art.pl/forum
This discussion has been closed.
Wszystkie dyskusje