Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zaloguj się przy pomocy Google Zaloguj się przy pomocy OpenID

Poll

No poll attached to this discussion.

In this Discussion

Archiwa Forum Dudziarskiego

Archiwum 2002-2004

Archiwum 2005-2008

Problem z graniem dluzszym niz 1 min

• Witam. Jestem tu nowy. Dudy szkockie kupilem jakies 10lat temu (Jak sie pozniej okazalo byla to wersja turystyczna - tzn widzialem takie w edinburghu w sklepie z pamiatkami , cena jakies 150£). Gralem na nich przez jakis czas ze srednimi wynikami. To znaczy glowny problem jest taki ze nie moge wydobywac dzwieku z przebierki dluzej niz 1-1,5 min. Nigdy nie konserwowalem worka. Stroiki wymienilem na plastikowe jakies 9 lat temu. Jak sprobowalem zagrac cos ostatnio , po wielu latach przerwy, to jeszcze trudniej bylo wydobyc dzwiek z przebierki. Czy da sie cos z tym jeszcze zrobic? Worek wydaje sie w miare szczelny. Ogolnie wydaje mi sie ze za duze cisnienie musi byc w przebierce zeby wydobyc dzwiek - albo tez za duzo powietrza uchodzi przez ''burdony'' (problem ze stroikami)? Serdecznie prosze o jakies porady. Pozdrawiam
  • Witaj,

Po tak długiej przerwie nie spodziewałbym się cudów, tym bardziej jeśli są to dudy pakistańskie. Tak na marginesie 150 funtów to niezłe zdzierstwo.
    Jeśli worek jest standardowy pakistański, czyli skóra posmarowana mazidłem niby-uszczelniającym, owinięta w foliową torbę, to wątpię by był nawet w miarę szczelny, tym bardziej, że przez tyle go nie uszczelniałeś.
    Szczelność łatwo sprawdzić: znajdź korki, np. po winie, pozatykaj gniazda burdonów i przebierki, ustnik, wiadomo, będzie potrzebny. Upewnij się tylko czy zaślepka na końcu ustnika szczelnie się zamyka, gdy zasysasz przez ustnik powietrze. Jeśli nie, to trzeba by zmajstrować nową zaślepkę z miedzianej blaszki i np. utwardzonego odlewu silikonowego. Jeżeli jednak jakimś cudem zaślepka działa w 100%, to nadmuchujesz worek z zatkanymi gniazdami i patrzysz czy ucieka powietrze. Teoretycznie powinno minąć kilka minut zanim cokolwiek trzeba będzie do worka "dodmuchać". W przypadku, gdy jest inaczej, można się pożegnać z workiem i szukać nowego.
    Stroiki plastikowe (możesz powiedzieć jaka marka?) powinno się dać dostosować bez problemu, by nie brały za dużo powietrza. Jak nie były dużo grane, to w ciągu 9 lat nie powinny się rozszczelnić. Z burdonami pakistańskimi jeszcze może być taka sprawa, że są nieszczelne, np. powietrze ucieka pod tzw. ring caps, czyli nasadkami (metalowymi lub plastikowymi, imitującymi kość słoniową) na górze burdonów.
    Czy zawsze miałeś takie problemy z wydobyciem dźwięku z przebierki? Trzcinowe stroiki mają to do siebie, że z biegiem lat mogą nieco stracić przydatność do gry. Masz firmowy stroik do przebierki czy pakistański? Te drugie dobrze "działają" jedynie jako dodatek do śmietnika. Potrzebny jest porządny stroik. Poza tym, może być tak, że stroik, który masz jest za twardy, np. Medium, potrzeba więcej powietrza by wprawić listki trzciny w drganie, by stroik wydał dźwięk. Trzeba szukać stroika Easy, na którym łatwiej będzie Ci się grało.

Na koniec, skąd jesteś, jeśli można wiedzieć? Może akurat w Twoich okolicach jest jakiś dudziarz, który mógłby rzucić okiem na te dudy.

Pozdrawiam,
    Piotrek
  • Dzieki wielkie za odpowiedz. tak zrobie - sprawdze na poczatek czy worke jest szczelny. Wydaje mi sie wlasnie ze jest tez problem ze stroikiem - ze jest za twardy. Sprubuje kupic easy. Jestem spod Wadowic (Krakow). 

Od poczatku mielem problem zeby cos dluzej ugrac. Wkurzalem sie jak widzialem teledyski na ktorych dzieci graja na dudach ;)
    Masz moze jakis sposob zeby uszczelin burdony? U mnie sa owiniete nitka - pewnie to juz oznacza ze lipa straszna?

Bede w domu w srode 8ego lipca - sprwdze wtedy te stroiki i worek i dam ci znac jak to wyglada.

Dzieki wielkie za pomoc
    Pozdrawiam
  • Nie ma sprawy :) Skoro jesteś z okolic Krakowa, to możesz spróbować skontaktować się z Lindsayem Davidsonem, który w Krakowie mieszka. Na pewno skorzystałbyś z takiego spotkania. Tu masz kontakt do niego: http://www.lindsaydavidson.co.uk/contact.html

Z pakistańskimi dudami tak to już jest, że dużo nie pograsz, choćbyś bardzo chciał, więc się nie przejmuj :) Jeśli myślisz na poważnie o graniu, to spróbuj te dudy sprzedać, pozbieraj trochę i obserwuj eBaya przede wszystkim. Czasem za 1600-2000 zł. można trafić porządne, drewniane dudy.
    Jeśli burdony są nieszczelne, to najczęściej na łączeniach, gdzie właśnie znajduje się nitka (hemp). To żadna lipa, bo tam nici powinny być, ale woskowane. Jak masz tam zwykłe nici i dodatkowo części burdonów kołyszą się, zsuwają gdy nie trzeba, to zdecydowanie musisz dołożyć w tych miejscach hempu. Tylko nie za dużo, wszystkie części powinny wciąż dawać się przesuwać i wyjmować bez nadmiernego użycia siły.

Gdybyś zaś potrzebował stroików, zarówno burdonowych jak i do przebierki, to pisz na priva do mnie. Mam na zbyciu do burdonów stroiki Steady Drones, do przebierki zaś stroik Easy marki Melvin.

Pozdrawiam,
    Piotrek
  • Super. Dzieki wielkie za pomoc. Tak jak pisalem sprawdze wszystko pod koniec tygodnia i mysle kolo piatku do ciebie napisze. Pewnie bede chcial te stroiki.
    Dzieki jeszcze raz i do piatku!
  • W porządku, czekam w takim razie na wiadomość :)