Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Zaloguj się przy pomocy Google Zaloguj się przy pomocy OpenID

Poll

No poll attached to this discussion.

In this Discussion

Archiwa Forum Dudziarskiego

Archiwum 2002-2004

Archiwum 2005-2008

Zakup pierwszego instrumentu - dudy szkockie

• witam wszystkich,

Jestem tutaj nowy, ogólnie zajmuję się produkcją muzyczną muzyki pop oraz rockowej, generalnie tematy mocno radiowe, w przeszlosci mialem stycznosc rowniez z mocniejszymi stylami. 

Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z dudami i jestem w 100% zdecydowany na dudy szkockie, jednak moje pojęcie na temat jest praktycznie zerowe, dlatego chciałbym Was poprosić o porady, gdzie szukać oraz czego unikać podczas poszukiwań tego instrumentu. Ewentualnie, może akurat ktoś z forum ma takowe do sprzedania? Widziałem gdzieś tutaj ofertę za 2200zł, czy da się dostać coś sensownego w cenie ok 1000-1400zł? oczywiscie mowa o używanym sprzęcie :)

Z mojego doświadczenia, grałem wiele lat na bębnach (studyjnie i live), gitarach, instrumentach klawiszowych, itd, zatem liczę ,że nauka gry na dudach będzie czymś bezbolensym i generalnie przyjemnym :)

Z góry dzięki za porady!
  • Siema!

Będę wredny, ale chyba nie zapoznałeś się z naszym FAQ ;) http://dudziarz.net/forum/discussion/1917/faq-najczestsze-pytania-i-odpowiedz#Item_1 ale z grubsza Cię wyręczę. Niemniej jednak, przeczytaj FAQ ;)

W pierwszej kolejności zaopatrz się w Practice Chantera. Zakup pełnowymiarowego zestawu ( Great Highland Bagpipes) w tym momencie jest zupełnie bezcelowe, a może nawet zaszkodzi- z powodu braku jakichkolwiek umiejętności i początkowych trudności związanych z techniką gry na dudach możesz się mocno zniechęcić lub nawet zrezygnować z tego instrumentu. Raczej każdy kto gra na dudach nie umie sobie wyobrazić nauki podstaw gry na pełnowymiarowym instrumencie. Jak w tym momencie sobie pomyślę jak kaleczyłem ten instrument (mimo przyswojonej z grubsza techniki! :D ) to aż jest mi smutno :D

Wielu forumowiczów pewnie zaczynało właśnie od tego modelu :) a jeśli chcesz kupić practice chantera który będzie w rozmiarze przebierki do dud to trzeba będzie nieco dołożyć

Jeśli chcesz kupić practice chantera "dobrego i znanego producenta" możesz się pokusić o napisanie do McCalluma z zapytaniem czy mógłbyś bezpośrednio u nich kupić practice chantera. Na pewno odpowiedzą że tak i przy okazji podeślą aktualny cennik ( mam cennik z marca 2012, taki practice chanter o wielkości chantera do dud kosztuje 41 funtów, do tego trzeba doliczyć koszty przesyłki które wyniosą koło 10 funtów). Oczywiście jest to jedynie kwestia kaprysu- practice chanter z obu powyższych aukcji będą jak najbardziej w porządku :) i nie jest to jedynie rzecz użyteczna jedynie na początku "kariery"- to się przyda zawsze.

Z zakupem dud się nie spiesz- zaczynałem z podobnego pułapu jak Ty i samo ogarnięcie z grubsza techniki na practice chanterze zajęło mi jakieś 6-7 miesięcy. I nie było to granie raz na kilka dni, grałem codziennie tak długo aż nie byłem w stanie utrzymać ustnika :D przypuszczam że gdybym miał nauczyciela to by mi poszło trochę szybciej i lepiej.

Podsumowując- najpierw zaopatrz się w practice chantera, systematycznie ćwicz, zbieraj pieniądze i po ~~6-7 miesiącach zacznij się rozglądać za jakim pełnym zestawem. O wybór zestawu się nie musisz martwić- na pewno doradzimy Ci zakup czegoś z czego będziesz zadowolony. W razie pytań/ wątpliwości- pisz ;)

Pozdrawiam